Niedziela 31
Maj 2020

brak danych, prosze uzupelnic
blog wędkarski
magazyn lifestyle

Rosyjska fantazja: Russo-Baltique

Rosyjska fantazja: Russo-Baltique

Elegancki, klasyczny i bardzo szybki. Nasi wschodni sąsiedzi wznawiają produkcje samochodu cara Mikołaja II.


wykop

Dokładnie 100 lat temu założono w Rosji firmę produkującą ekskluzywne samochody. Pierwszy model jej produkcji – dwuosobowy kabriolet z 1909 roku o mocy 30 koni mechanicznych był w tam tych czasach uważany za prawdziwą rakietę. Dwukrotnie wygrano nim rajd Monte Carlo, szalał nim car Mikołaj i cała moskiewska wierchuszka. Dla firmy zaczął się okres świetnej prosperity, który nie trwał jednak zbyt długo. Po rewolucji październikowej w 1917 szybkie kabriolety wyszły z mody i Lenin kazał w fabryce Russo-Baltique produkować traktory i ciągniki.

I tak by się skończyła historia marki, która została by zapamiętana głównie jak firma produkująca sprzęt rolniczy gdyby nie moskiewski koncern A:Level – znany między innymi z tuningu Wołgi, Mercedesa CL i Porsche 911 – który w 2003 roku postanowił wznowić produkcje szybkich i ekskluzywnych rosyjskich limuzyn. Pierwszy model reaktywowanej marki - Russo-Baltique Impression – został zaprezentowany w tym roku nie przypadkowo. Bowiem w 2007 mija dokładnie sto lat od założenia firmy motoryzacyjna.

Nawiązania do pierwowzoru produkowanego na początku XX wieku są bardzo widoczne – szczególnie na zewnątrz samochodu. Karoseria nawiązuje do stylistyki automobili z przed przeszło 100 lat – od razu rzucają się w oczy kryte tylnie koła, które wyszły z mocy gdzieś w latach 30’ zeszłego wieku, czy specyficznie otwierane drzwi. Samochód przyciąga również uwagę swoją smukłością – nic dziwnego ma ponad 5 metrów długości. Wewnątrz Impression jest także wykończony klasycznie – biała skóra najwyżej jakości i afrykańskie drewno.

Zmiany jednak zaszły – szczególnie jeżeli chodzi o to co włożono pod maskę. W Impression znajdziemy silnik V12 od niemieckiego AMG z dwoma turbo doładowaniami, z którego można wycisnąć nawet 555 koni mechanicznych. Imponująca zmiana w porównaniu z 30 km pierwowzoru prawda? Dzięki takiej jednostce napędowej samochód, pomimo sporej masy, będzie rozpędzał się do ponad 300 km/h. Jeżeli chodzi o skrzynię biegów to w Impression montowany będzie sześciostopniowy automat.

Russo – Baltique nie będzie produkowany na dużą skale. Przedstawiciele firmy zapewniają że powstanie co najwyżej 10 – 15 egzemplarzy na cały świat. W oczekiwaniu na swój egzemplarz trzeba będzie również uzbroić się w cierpliwość – firma planuje budować najwyżej 3 samochody, a okres oczekiwania będzie wynosił najkrócej 16 miesięcy. Słysząc takie zapowiedzi, można od razu spodziewać się odpowiedniej ceny – i faktycznie ta wynosi prawie 2 miliony dolarów za sztukę.

Chętni znajdą się jednak na pewno. W Rosji ludzi z dużą kasą nie brakuje – bez problemu znajdą się pośród nich tacy którzy będą chcieli kupić limuzynę rodzimej marki z ponad stu letnią historią. Nawet jeżeli większość tej historii to produkowanie ciągników i snopowiązałek…

Cena: 1 800 000 $dodał:czaki
27.02.2008


Polecamy również lekturze:
Tagi:
Pokrewne: Russo-Baltique Russo Baltique Russo Baltique limuzyna rosyjska limuzyna polska limuzyna nowa rosyjska limuzyna samochód limitowana edycja

Wypowiedz się na ten temat 
Twój komentarz
Podpis
Najbardziej dyskutowane artykuly
reklama sklepu wędkarskiego
sklep wędkarski

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW(3):

<<poprzednie    komentarze od 1 do 3    następne>>
glauk napisał:
02.25.08 | 4:16
Strasznie futurystycznie wyglada
Michol napisał:
10.29.12 | 1:02
Ktoś ma wyobraźnie
superman napisał:
12.05.12 | 1:46
wygląda troche jak wóz batmana :P