Środa 24
Lipiec 2024

brak danych, prosze uzupelnic
blog wędkarski
magazyn lifestyle

Rosyjska fantazja: Russo-Baltique

Rosyjska fantazja: Russo-Baltique

Elegancki, klasyczny i bardzo szybki. Nasi wschodni sąsiedzi wznawiają produkcje samochodu cara Mikołaja II.


Dokładnie 100 lat temu założono w Rosji firmę produkującą ekskluzywne samochody. Pierwszy model jej produkcji – dwuosobowy kabriolet z 1909 roku o mocy 30 koni mechanicznych był w tam tych czasach uważany za prawdziwą rakietę. Dwukrotnie wygrano nim rajd Monte Carlo, szalał nim car Mikołaj i cała moskiewska wierchuszka. Dla firmy zaczął się okres świetnej prosperity, który nie trwał jednak zbyt długo. Po rewolucji październikowej w 1917 szybkie kabriolety wyszły z mody i Lenin kazał w fabryce Russo-Baltique produkować traktory i ciągniki.

I tak by się skończyła historia marki, która została by zapamiętana głównie jak firma produkująca sprzęt rolniczy gdyby nie moskiewski koncern A:Level – znany między innymi z tuningu Wołgi, Mercedesa CL i Porsche 911 – który w 2003 roku postanowił wznowić produkcje szybkich i ekskluzywnych rosyjskich limuzyn. Pierwszy model reaktywowanej marki - Russo-Baltique Impression – został zaprezentowany w tym roku nie przypadkowo. Bowiem w 2007 mija dokładnie sto lat od założenia firmy motoryzacyjna.

Nawiązania do pierwowzoru produkowanego na początku XX wieku są bardzo widoczne – szczególnie na zewnątrz samochodu. Karoseria nawiązuje do stylistyki automobili z przed przeszło 100 lat – od razu rzucają się w oczy kryte tylnie koła, które wyszły z mocy gdzieś w latach 30’ zeszłego wieku, czy specyficznie otwierane drzwi. Samochód przyciąga również uwagę swoją smukłością – nic dziwnego ma ponad 5 metrów długości. Wewnątrz Impression jest także wykończony klasycznie – biała skóra najwyżej jakości i afrykańskie drewno.

Zmiany jednak zaszły – szczególnie jeżeli chodzi o to co włożono pod maskę. W Impression znajdziemy silnik V12 od niemieckiego AMG z dwoma turbo doładowaniami, z którego można wycisnąć nawet 555 koni mechanicznych. Imponująca zmiana w porównaniu z 30 km pierwowzoru prawda? Dzięki takiej jednostce napędowej samochód, pomimo sporej masy, będzie rozpędzał się do ponad 300 km/h. Jeżeli chodzi o skrzynię biegów to w Impression montowany będzie sześciostopniowy automat.

Russo – Baltique nie będzie produkowany na dużą skale. Przedstawiciele firmy zapewniają że powstanie co najwyżej 10 – 15 egzemplarzy na cały świat. W oczekiwaniu na swój egzemplarz trzeba będzie również uzbroić się w cierpliwość – firma planuje budować najwyżej 3 samochody, a okres oczekiwania będzie wynosił najkrócej 16 miesięcy. Słysząc takie zapowiedzi, można od razu spodziewać się odpowiedniej ceny – i faktycznie ta wynosi prawie 2 miliony dolarów za sztukę.

Chętni znajdą się jednak na pewno. W Rosji ludzi z dużą kasą nie brakuje – bez problemu znajdą się pośród nich tacy którzy będą chcieli kupić limuzynę rodzimej marki z ponad stu letnią historią. Nawet jeżeli większość tej historii to produkowanie ciągników i snopowiązałek…

Cena: 1 800 000 $dodał:czaki
27.02.2008


Polecamy również lekturze:


Wypowiedz się na ten temat 
Twój komentarz
Podpis
Najbardziej dyskutowane artykuly
reklama sklepu wędkarskiego
sklep wędkarski

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW(3):

<<poprzednie    komentarze od 1 do 3    następne>>
glauk napisał:
02.25.08 | 4:16
Strasznie futurystycznie wyglada
Michol napisał:
10.29.12 | 1:02
Ktoś ma wyobraźnie
superman napisał:
12.05.12 | 1:46
wygląda troche jak wóz batmana :P